Hrvatski
English
Deutsch
Slovenščina
Italiano
Čeština
Slovenčina
Nederlands
Français
Magyar
Polski
Svenska

Parken Zlatni rt / Punta Corrente – Rovinj

Istrien

Rovinj

Pošalji svoj sadržaj

Kommentar eller Upgrade this article, skriva en ny. Registrering krävs inte

Zlatni rt, även känt som Punta Corrente, ligger cirka 1,5 kilometer söder om Rovinj och är ett av de viktigaste parkområdena på vår kust. Park-skogen Zlatni rt är stängd för motortrafik (du kan parkera bilen på parkeringen Monvi ) och är en idealisk destination för motionärer, idrottare och naturälskare. På vägen från staden till parken finns flera ställen där du kan hyra en cykel, perfekt för att ta sig runt i parken. Det är bra att börja turen vid havet på de nyrenoverade stränderna och fortsätta i det djupa skuggan av huvudleden som går genom skogen. Vi rekommenderar ett besök vid Punta Corrente-stranden samt resten av kusten, som är rik på klippiga uddar och stenstränder lämpliga för barn. Det gamla stenbrottet har omvandlats till ett paradis för friklättrare. Park-skogen Zlatni rt är rik på inhemska växter och många fågelarter.

Under sommarmånaderna finns det flera serveringsställen i parken där du kan hitta förfriskningar eller mat, och på några av dem kan du hyra solstolar eller trampbåtar.

Privat boende i Rovinj – direkt från ägarna

Alla boenden i Rovinj →

Följ oss på Facebook för fler artiklar om Kroatien. Dela artikeln med knapparna till höger. Tack!
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala
Void()